davillo tekstil

ZEBRA ve STOR PERDELERDE KDV ORANI % 8'E DÜŞTÜ...

ZEBRA ve STOR PERDELERDE  KDV ORANI % 8'E DÜŞTÜ...
Haber: Emel Benli & Ankara

Geçtiğimiz aylarda tüm sistem perdecilerimizin sıkıntısı olan ve % 18'lik KDV oranını,% 8'e düşürebilmek için devletin ilgili makamlarına başvuran ve ortak bir çalışma gerçekleştiren Ankara Ticaret Odası ve İstanbul Ticaret Odası Ev Tekstil Komiteleri beklenilen haberi verdiler. 

"Perde teslimlerinde KDV % 8 idi. Montaj ve hareket ettirici mekanizması kısmen aleminyum, plastik ve benzeri malzeme içeren perdelerin tesliminin de de KDV % 8 oldu." yazısı Cumhurbaşkanlığı tarafından 1013 sayılı kararname ile, 1 Mayıs 2019 tarihinde resmi gazetede yayınlandı. Bundan böyle artık sistem perdelerde ve pliseli perdelerde dahil olmak üzere KDV artık % 8 üzerinden uygulanacak. 1 Mayıs'tan itibaren yürürlüğe giren bu uygulama Türkiye'de ki tüm sistem perdeci meslektaşlarımız için geçerlidir.

Siz değerli sektör mensuplarımız adına bu konu ile ilgili çalışan her iki şehrimizinde Ev tekstil komite başkan ve komite üyelerine teşekkürlerimizi sunuyor; böylesine verimli bir girişimin tüm sektörümüze hayırlar getirmesini diliyoruz. 

Başta ATO Başkanı Sayın Gürsel Baran'a, İTO Ev Tekstil Komite Başkanı Sayın Yılmaz Söyler'e, ATO 17. Tuhafiye ve Mefruşat Komite Başkanı Sayın Faruk Köylüoğlu'na, Başkan Yardımcısı aynı zamanda Komite Meclis Üyesi Sayın Mehmet Aygün'e, Komite Meclis Üyesi Sayın Nazım Uğraç'a, Komite Üyesi Sayın Adem Taşoluk'a, Komite Üyesi Sayın Erdal Yıldırım'a, Komite Üyesi Sayın Sedat Demirel'e, Komite Üyesi Sayın Adil Taşlı'ya ve bu konuda tüm emeği geçen herkese sektörümüz adına teşekkürlerimizi sunuyor ve her iki komite çalışanlarına başarılarının ve girişimlerinin devamını diliyoruz.   ATO 17. EV TEKSTİLİ KOMİTESİ ve ATO BAŞKANI GÜRSEL BARAN İLE ÖZEL RÖPORTAJATO 17. EV TEKTİLİ KOMİTESİ - ( PERDECİLER- MEFRUŞATÇILAR ) ANKARA


Yorumlar

 • nurettin koca mesa perde
  nurettin koca mesa perde

  sevgili arkadaşlar bu çok iyi oldu bazı firmalar%8 bazıları %18 kesiyordu kdv ler karışıyordu.TEŞEKÜRLER.

  03 Mayıs 2019 05:51
 • Ali Solmaz
  Ali Solmaz

  1 mayis itibariyle evet stor perde kanunlaştığı dogru ancak gib perde firmalarini denetlemeye aldi ve geriye dönük 5 yili denetliyor kesilen stor perde faturalarindan dolayi vergi, vergi ziyan ve gecikme cezalari kesiliyor. Emel hanim lutfen bu konuyi haber yapin. 2014 yili icin 375 bin tl, 2015 yili icin 235 bin tl ceza kestiler. Tum perdecilere denetim yapacaklarını söylüyorlar cezalarin neden geriye dönük son 5 yilda kesilen Stor perde faturalarının %8 olmasi. Ureticiden %8 geldi bizde %8 ciktik diyoruz kabul etmiyorlar. 2016 2017 2018 yıllarını da denetlemeye devam ediyorlar tahmini 5 yila 1 milyondan fazla ceza kesecekler perdeci sektörünü bitirir bu cezalar millet zaten kan ağlıyor dürüst calisan esnafa da bu şekilde agir cezalar keserlerse sektor çöker. Bu olayi mahkemeye taşıdık bakalim nasil karar verecekler.

  15 Eylül 2019 04:09
 • TAYYİP KOPUZ
  TAYYİP KOPUZ

  2016 YILINA AİT GELİR VE KDV YÖNÜNDEN MATRAH ARTIRIMINDA BULUNDUM. MATRAH ARTIRIMI TAKSİTLERİMDE İKİ TAKSİT GECİKMELİ ÖDEYEBİLDİM. ZOR BELA FAİZİ İLE BİRLİKDE ÖDEYEREK KAPATTIM. ŞİMDİ İSE VERGİ MÜFETTİŞİ 2016 YILINA AİT STOR PERDE SATIŞLARINI % 8 OLARAK SATIŞ YAPTIĞIMDAN İNCELEME BAŞLATTI. HEM ÖDEDİĞİM MATRAH ARTIRIMI VERGİLERİ BOŞA GİTTİ. HEMDE BAKALIM NE KADAR CEZA KESECEK. ÇOK CİDDİ MAĞDURİYETLER OLUŞUYOR.

  01 Ekim 2019 01:37
 • Selman Aslan
  Selman Aslan

  Tayyip bey, Maalesef sizin gibi yüzlerce perdeci kardeşimiz bu denetim ve cezalara maruz kalıyorlar. Gecen gun kasikoy de bir stor firmasına 2017 yili icin 637 bin tl ceza kestiler firma sahibi de sureci mahkemeye tasidi insallah kazanir yoksa isletmeyi kapatacağını söylüyor. Maalesef vergisini veren esnafa yapılan bu zulüm karşısında bir kac kisi haric kimse ses çıkartmiyor. Kesilen 637 bin tl nin 285 bin tl si kdv farki geri kalan ziyan ve gecikme zammı. Büyüklerimizden tetsiad tan muradimiz sektörün başına bela olan bu durumdan cumhurbaskanimizi haberdar etmeleridir. Bürokrat takımı maalesef hic bir şekilde bu isi cozmeye yanaşmıyor. Emel hanım sizlerde bu konuyu gündeme getirip geriye dönük 5 yillik denetimleri ve kesilen cezaları haber yaparsanız cok makbule geçer. Kendine denetim gelmeyen arkadaşlar olabilir bu denetim tum sektöre yapılacakmış o yüzden bir an once cozum uretilmelidir. Ali bey in yazdıklarına katılıyorum esnaf arkadaşlar zaten büyük sıkıntılar içerisinde ticaretlerini devam ettirmek istiyorlar ancak bu problem neredeyse tum perdecileri bitirir.

  06 Ekim 2019 05:04
 • Safran Perde Diyarbakır
  Safran Perde Diyarbakır

  Arkadaşlar sa, Diyarbakır da perdeci esnafına denetimler başladı bizden 5 yıllık geriye dönük defterleri istediler stor perde KDV sini kaçtan kestiniz diye soruyorlar, Bi esnf arkadaşa 45 bin KDV 45 bin ceza 30 binde gecikme faizi kesmişler adam neredeyse kafasına sıkacak bu nasıl iştir anlamadık gitti büyüklerimiz bu işe bi el atsin sayın cumhurbaşkanımız ve berat başkanımızdan bu konuya el atmalarını isteriz. Eğer çözüm uretilmezse diyarkabirda tüm perdeci esnafıni bitirirler ekonomik sıkıntılar dağ gibi bide böyle şeylerle esnafın üzerine gelirlerse büyük sıkıntı olur

  21 Ekim 2019 02:30

YorumYap

Lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz.

Girilecek rakam : 554669

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.