davillo tekstil

25. ULUSLARARASI İSTANBUL EVTEKS FUARI BAŞLADI- 1.GÜN

25. ULUSLARARASI İSTANBUL EVTEKS FUARI BAŞLADI- 1.GÜN

Haber: Emel Benli & İstanbul / Bu haber Nakış Metal'in katkıları ile yapılmıştır.

CNR Holding şirketlerinden olan İstanbul Fuarcılık ile Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri Derneği (TETSİAD) iş birliğinde düzenlenen İstanbul Uluslararası Ev Tekstili Fuarı (EVTEKS), binin üzerinde markanın katılımıyla kapılarını 23 Nisan 2019 tarihinde tüm dünyaya açtı. 27 Nisan Cumartesi günü sona erecek olan fuarın açılışına "23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı" vesilesi ile geleceğin büyükleri çocuklarda davet edildi. 

Dünya'nın en büyük fuarlarından biri olan İstanbul Uluslararası Ev Tekstil Fuarı'nın açılışında konuşan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, fuarın 25. yıl dönümünde olduğunu hatırlatarak, "çeyrek asırlık bir emek bulunduğunu, başarılı organizasyonun Türkiye'nin yüz akı" olduğunu söyledi.

Gülle, Atatürk Havalimanı arazisine kurulacak fuar merkezi ile Türkiye'nin ihracatında ciddi artış sağlanacağını vurgulayarak, fuarların uluslararası ticarete sağladığı katkıya işaret etti. Fuarın önemine değinen Gülle, "Ev tekstilinde; fuarcılıkta dünya ikinciliği, ihracatta dünya dördüncülüğü var. Sektörün önü açık." dedi.

"Ev tekstilinde üreticilikten çıkıp trend belirleyen olduk" diyerek duygularını dile getiren İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç de, fuarın 25. yılında olmasından iftihar duyduğunu, aradan geçen çeyrek asırlık süreçte etkinliğin uluslararası bir organizasyon haline geldiğini söyledi.

Fuar merkezinin daha da büyütülmesi konusunda gayret göstereceklerini ifade eden Avdagiç, "İstanbul'u 100 bin metrekarelik fuar merkezinden 200, 300, 400 bin metrekarelik fuar merkezine taşıyacağız. Bu şekilde sadece bu fuarı değil, birçok fuarımızı daha İstanbul'da daha büyük katılımla yapma ve çok sayıda fuarı bu şehre taşıma imkanı bulacağız." diye konuştu.

Oda olarak ihracatçılara destek vermek için ellerinden geleni yaptıklarını aktaran Avdagiç, ev tekstilinde ihracatı artırma konusunda ciddi bir potansiyel bulunduğunu, bu alanda üretici olmaktan çıkarak tasarlayan, trendleri belirleyen konuma geldiklerini vurguladı.

"3,3 milyar dolarlık ihracatımızı artıracağız" diye açıklamada bulunan TETSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sami Aydın ise, 168 milyar dolar ihracatın gerçekleştiği 2018'de, Türkiye'nin kilogram başına ihracat değerinin 1,3 dolar civarında olduğunu bildirdi. Aydın, "Bunun yanı sıra ev tekstili sektöründe kilogram başına ihracatın kimi ürün gruplarında 14-15 dolarlara kadar çıktığını görüyoruz. Sektörümüz, kilogram birim fiyatı ile de Türkiye ortalamasının çok üzerinde." dedi.

Aydın, EVTEKS'in; 60 bin metrekarenin üzerinde net satış alanı, yerli ve yabancı 130 bin ziyaretçi, 750 katılımcı firmanın bini aşkın markası ile Türkiye'nin en büyük endüstriyel fuarlarından olduğunu söyledi.

Fuarın sunduğu tasarım anlayışı ve bu alandaki yeniliklere değinen Aydın, şunları kaydetti: "Fuar kapsamında EVTEKS APRIL, her yıl bir dünya trendi konseptiyle yola çıkar. Bu sene de fuarda, 2020'de dünyada moda olacak trend akımlarını 'Alternatif Varoluşlar' konsept başlığında hazırlayan Bahar Korçan ve ekibi, yeni dönemde bireysel sıkıntılar ve kaostan kurtulmanın yolunun tasarımda alternatifler olduğunu vurguluyor. Trendden modaya ve tasarıma, tasarımdan da ürünlere olan yansımaları fuar stantlarımızda görebilirsiniz. Trend Area ise sizlere geniş bir perspektif sunuyor."dedi.

CNR Holding İcra Kurulu Başkanı Ali Bulut, fuarın açılışının bu yıl 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile denk düşmesinin hoş bir eş zamanlılık olduğunu söyledi. Fuara gelen yabancı konuklar sayesinde bölgede ki otellerin tamamen dolduğunu belirten Bulut, otellerle birlikte sektörün diğer paydaşları da dikkate alındığında, EVTEKS'in turizm sektörüne 100 milyon dolar civarında döviz girişi sağlayacağını tahmin ettiklerini kaydetti.

Yüksek katma değerli fuar turizmiyle milyarlarca dolar döviz girdisi sağlamanın, aktif ihracatçı sayısını ve firma başına ihracat tutarlarını çok daha yukarılara çıkartmanın zor olmadığını vurgulayan Bulut, bunun için dünya fuarcılık pastasından en büyük payı alan Batılı ülkelerin ne yaptığına bakmanın yeterli olduğunu söyledi.

Dünyanın en büyük fuarı olma yolunda ilerleyen EVTEKS, sektörün 2023 yılı ihracat hedeflerine ulaşması için maksimum destek sağlıyor. Fuar, 800 firmanın binden fazla markasını, 120 ülkeden 50 bini yabancı, toplam 130 bin sektör alıcısıyla buluşturacak.

Fuara İspanya, Fas, Portekiz ve Çin milli katılım sağlarken, Hollanda, Belçika, Hindistan, Yunanistan, Ukrayna, Mısır, Bangladeş, Pakistan, Almanya, Ürdün, İran, Fransa, Avusturya, Türkmenistan gibi ülkeler de fuarda bireysel katılımcı olarak yer alıyor. Etkinlikte, 150'den fazla yabancı firma katılımcı olarak ürünlerini sergiliyor.

NAKIŞ METAL'İN SPONSORLUĞUNDA 25. İSTANBUL ULUSLARARASI 

EVTEKSTİLİ FUARI AÇILIŞI


CNR EVTEKS 2019 FUARI AÇILIŞ / CNR HOLDİNG CEO / ALİ BULUT 

2019 CNR EVTEKS FUARI AÇILIŞ / TETSİAD YÖNETİM KURULU BAŞKANI /
ALİ SAMİ AYDIN2019 CNR EVTEKS FUARI AÇILIŞ KONUŞMASI / İTO YÖN. KUR. BŞK.
ŞEKİP AVDAĞİÇ2019 İSTANBUL EVTEKS FUAR AÇILIŞI / TİM BAŞKANI - İSMAİL GÜLLE

CNR EVTEKS 2019 FUARI / İTO BAŞKANI / TETSİAD BAŞKANI / İTHİB BAŞKANI / ZORLU HOLDİNG YÖN. KUR. BŞK.


25.İstanbul Evteks Fuarı / Tanrıverdi Tekstil / Mustafa VARLIİstanbul Evteks Fuarı 2019 / Verdi Home / Ankara Bölge Sorumlusu -  Funda BURUCU25.İstanbul Evteks Fuarı / AYDIN ÖRME / ARES MANİFATURA 
 İBRAHİM KESEN - KONYA

2019 İSTANBUL EVTEKSTİL FUARI - HÜRMETLİ TEKSTİL - ESKİŞEHİR


Yorumlar

YorumYap

Lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz.

Girilecek rakam : 646234

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.