davillo tekstil

Hasan ERBASAN


hasanerbasan@hotmail.com
  Tüm Yazıları & Özgeçmiş

YOL ARKADAŞINIZ..

YOL ARKADAŞINIZ..

Çok Değerli Sektör Mensupları, Sevgili Meslektaşlarım…Uzun seneler sektöre hizmet vermiş ve sektörün hem perakende hemde toptan ayağında deneyim kazanmış bir meslektaşınız olarak; naçizane birikimlerimi  ve bu birikimler sonucu oluşan fikirlerimi sizlerle paylaşmak istedim. 

Kurucusu olduğum ve halen Ankara / Siteler’de aktif bir şekilde perde sektörüne hizmet veren firmam olan Perdesen’in hedef ve ticari değerlerinden örneklerle; amacım gençlere nasıl ve ne kadar faydalı olabilirim sorusuna cevaplar bulmaktır. 

Önemli olan hedef belirlemek değil, o hedefe nasıl ve hangi yollardan ulaşırız sorusuna netlik kazandırarak yolumuzu tayin etmektir.Hedefi belirlenmiş yol, her zaman kazanılan zaferin yarısıdır. Bu yolda ve yolculuk sırasında size lazım olan ticaret esası nedir? Bunu iyi tayin ederek yola çıkarsanız tıpkı sizi karlı bir havada  soğuktan koruyan bir paltonun vucudunuzu ısıtması gibi, kendinizi ve şirketinizi garatiye almış olursunuz. Öz sermayenin önemli olduğu sektörümüzde elbette ki yol arkadaşlarınızda çok önemli olup; güvendiğiniz insanlarla yürümek buzlu bir yolda arabanızın lastiğine taktığınız zincir kadar sizi koruyacaktır. Hemen büyümek hiçbir zaman hedefleriniz içerisinde olmasın. Hatta bu durumu planlarınız içerisine hiç dahil etmeyin. Sizin hızınız gerektiğinde bir kaplunbağ kadar yavaş gerektiğinde de bir kanguri kadar iyi sıçrayan motivasyonda olomalı ve denge terazinize istemediğiniz ağırlığı yüklememnelisiniz. 
 
Sizi başarıya götürecek misyonlarınızı eskilerin tabiriyle ticaret ahlakınızı verdiğiniz sözleri tutarak meşhurlaştırmak bir nevi sizi ileriye taşıyacak markanızın temeli olacaktır. Tıpkı kurucusu olduğum Perdesen’in Davillo markası gibi…O zaman anlıyoruz ki marka oluşturmak sizin karekterinizle ve ürününüze değer katan ticari anlayışınızla  gerçekleşecektir. İşte bu noktada tayin ettiğiniz yolculuğunuzda hem keyf hem de verim alıyorsunuz anlamına gelir. Büyümeyi aklınızın ucuna getirmeden fakat  marka oluşturmayı en temel esas olarak alırsanız, işte sizinde bir hedefiniz var demektir. Marka, her sektörde önemli olup; yüksek ar – ge ve kalite gerektiren bir çalışmanın, ekip ruhu ile yoğurularak mayalanmış ciddi güç ve sermaye isteyen ve müşteri tarafından kurtarıcı bir imdat sensörü haline gelmektir. Ayırdığınız bütçe ve markayı canlı tutmak için verdiğiniz reklam ağları bilinirliliğininizi büyük kitlelere duyuracak ve sizin rakiplerinize karşı en büyük silahınız olacaktır. 
 
Güvene dayalı ticaret anlayışınızda en az markanız kadar önemli olup; sektördeki bir nevi itibarınızın belgesi olacaktır. Müşterineze size güvenmeyi öğretmişseniz “ şirketinizi algı operasyonu” konusunda da başarılı adledebilirsiniz. Bir de şirketinizin ast ve üst çalışanları bulundukları mevkiinin kimliklerini koruyorlarsa, işte o zaman siz barşarılı bir  patronsunuz  demektir. 

Dikkat ettiniz mi hiç!... Bu yolculuk eğer doğru adımlanırsa ve doğru yol arkadaşları   refakatında olursa büyüme  dediğimiz süreç kendiliğinden oluşmaya başladı bile…Önce değerleriniz  bu yolda size ışık oldu, sermayeniz güçlendi, müşterleriniz size inandı ve bir marka oluşturdunuz, kurumsallaşmakta bütün bu olguların yanında yer aldı, kalteniz kimliğiniz oldu…Hani büyümeyi unutun demiştim ya…Farkındamısınız bilmem ama büyüyorsunuz…      
Davillo Kurucusu 
Hasan Erbasan  


 Okunma Sayısı : 4385

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız
E-Posta
Girilecek rakam : 947436
Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.