davillo tekstil

Perde Tarihçesi & Perde bir esinti..

Perde Tarihçesi & Perde bir esinti..

Tipik bir küçük sahnede tiyatro perdeleri 

Bir perde (bazen ABD’de baş örtüsü olarak da bilinir), bir duş perdesi durumunda ışığı veya taslaklara veya suya engel olan veya örten bir kumaş parçasıdır. Bir perde, sahneyi oditoryumdan ayıran ya da arka plandaki bir tiyatrodaki hareketli ekran ya da örtüdür.

Bir kapıya asılan perdeler portre olarak bilinir. Perdeler genellikle binanın pencerelerinin içinde, örneğin uykuya yardımcı olmak için ışığın geçişini engellemek ya da ışıkların binanın dışına çıkmasını durdurmak için asılır (insanların dışarıda, çoğunlukla gizlilik nedenleriyle görmesini engellemek ). Bu uygulamada, "siper" olarak da bilinirler. Perdeler çeşitli şekiller, malzemeler, ebatlar, renkler ve desenlerden oluşurlar ve çoğu mağazada kendi bölümlerine sahiptirler, bazı dükkanlar tamamen perdeleri satmaya adamıştır.

Perdeler temizlenebilirlik, morötesi ışınların bozulması, yağ ve toz tutma, gürültü emilimi, yangın direnci ve ömrüne göre değişir. Perdeler elle, kordonlarla, düğme perdeleri veya uzaktan kumandalı bilgisayarlarla taşınabilir. Perde kravat sırtları vasıtasıyla pencerenin dışına tutunurlar. Her pencere için gerekli olan perde boyutlarının ölçülmesi, ihtiyaç duyulan perde türüne, pencere boyutuna ve perdenin türüne ve ağırlığına göre büyük ölçüde değişir.

Perdeler pencere tedavisinin bir biçimidir ve evin genel görünümünü tamamlarlar. Pencere muamelesi odaya doğal ışık akışı ve havayı kontrol etmeye yardımcı olur. Perdelerin veya perdelerin etkisi gün ışığında en iyi görülen ve uygun iç mekan ışık konumlandırmasıyla gece bile cazip görünebilir. Perdeler günümüzde bayanların evlerinde kullandıkaları en çok sevilen bir üründür. Günümüzde perde bir ev tasarımı olarak görülmektedir.

Haber: Elif YAMAN / ANKARA

Yorumlar

YorumYap

Lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz.

Girilecek rakam : 914614

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.