davillo tekstil

SEÇİMLER İPTAL !...


 ATO SEÇİMLERİ İPTAL

TOBB’un almış olduğu karar geregi dört senede bir yapılan oda seçimleri bu yıl 11 Şubat 2013’de yapılacak idi.

NACE kararlarına göre her meslek sahibi tüccar, esnaf kendi bağlı bulunduğu komitede olması gerekiyordu.

Bazı meslekdışındaki komiteleri birleştirerek, tek komite haline dönüştürülmesi uygun görülmüştü. Buna itiraz eden komitelerin itirazları üzre bakanlar kurulu devreye girerek seçimleri ileri bir tarihe ertelemiştir.

ERTELEME 1 AY MI 8 AY MI OLACAK?
 
İstanbul Sanayi Odası, Ankara Ticaret Odası gibi büyük odaların da aralarında olduğu birçok odada NACE sınıflandırmasına çok sayıda itiraz geldiği öğrenilirken, özellikle mevcut yönetimlere muhalif olanlar, " Nace sistemiyle önümüz kesilmeye çalışılıyor, adaylığımız engelleniyor "  açıklamaları yapmışlardı. 30 Kasım’da bitmesi gereken oda ve borsalardaki seçim süreci yeni sistem nedeniyle Bakanlar Kurulu kararıyla 4 ay süreyle yani Mart sonuna ertelenmişti. TOBB yönetiminin bu süreci 1 ay erteleme talebinde bulunduğu belirtilmesine karşın, hükümetin seçimleri 1 yıl erteleme yetkisi bulunuyor. Bu yetkinin 4 ayının kullanıldığı düşünüldüğünde hala 8 aylık daha erleme yetkisi bulunuyor.
 
Dolayısıyla 30 Kasım 2012 tarihinde bitmesi gereken seçim sürecinin 30 Kasım 2013 tarihine kadar ertelenebileceği böylece TOBB Yönetim seçiminin de Mayıs 2013 yerine Mayıs 2014’te yapılabileceği ifade ediliyor. 2013 seçimlerinde aday olmayacağını açıklayan ancak Anayasa Mahkemesi’nin verdiği kararla yeniden seçilmesinin önü açılan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun yeni dönemde aday olup olmayacağı henüz belli olmazken, ’imza toplanarak’ yeniden yönetime aday gösterilmesi bekleniyordu.

BAKANLAR KURULU ’BUGÜN KARAR VERECEK’ 
 
TOBB’un seçimlere ilişkin erteleme kararının bugünkü Bakanlar Kurulu toplantısında ele alınarak karara bağlanması bekleniyor.
 

 

http://haber.rotahaber.com/ato-secimleri-iptal/339506

www.perdesatıcıları.com

 

 

Yorumlar

YorumYap

Lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz.

Girilecek rakam : 911008

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.