davillo tekstil

Türk tekstilinin Avrupa’ya dönüşü muhteşem olacak


Ev tekstili ihracatçıları Türk tekstil sektörünün gücünü Almanya’nın Frankfurt şehrinde yapılan fuarda ortaya koydu.
Dünyadaki en büyük ev tekstil fuarı özelliği taşıyan Heimtextil Frankfurt’a katılan Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) Başkanı İbrahim Burkay, 2013’ün sektör için hamle yılı olacağını söyledi. Türk firmaların yaklaşık 20 yıldır aralıksız iştirak ettiği ev tekstili alanında dünyanın en büyük fuarı olan Heimtextil Frankfurt, 61 ülkeden 2.600’ün üzerinde firmanın katılımı ile başladı. Türkiye’den milli katılımı Uludağ Tekstil İhracatçı Birliği’nin organize ettiği fuara 200 firma ile katılan Türk firmalar tam anlamıyla çıkarma yaptı. Türkiye, Çin’in ardından en fazla katılım sağlayan ikinci ülke oldu.

 Fuara katılımı organize eden UTİB Başkanı İbrahim Burkay, Çin ve Hindistan’ın ardından dünya üçüncüsü olduğu Türk ev tekstili sektörünün 2013 yılına bakışını şöyle anlattı: “2013, sektörümüz için atak yılı olacak. Avrupa pazarımız eski gücüne dönecek, 2013’te sektörümüzün Avrupa’ya geri dönüşü muhteşem olacak.” Burkay, fuardaki hareketliliğin yılın iyi geçeceğinin işareti olduğunu söyledi.

 Sektör olarak Avrupa Birliği ülkelerindeki kriz sırasında alternatif pazarlara yöneldiklerini ve bu sayede 2012 yılını kayıp yaşamadan 3 milyar dolarlık ihracat ile kapadıklarını belirten İbrahim Burkay, özellikle Almanya pazarındaki 1 puanlık değişimin bile toplamda büyük artışlara denk geldiğini anlattı. Burkay, “Bu yıl için hedefimiz 3,5 milyar dolar ihracat. Almanya pazarında ihracatımız 700 milyon dolardan 520 milyon dolara düşmüştü. Tekrar eski rakama ulaşmayı hatta aşmayı hedefliyoruz.” diye konuştu. Türk firmaların kriz yıllarında bundan etkilenmeden fuarlara katıldığını belirten Burkay, bunun meyvesini bu yıldan itibaren almayı umduklarını söyledi. 

Kaynak : Zaman

Yorumlar

YorumYap

Lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz.

Girilecek rakam : 920534

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.