davillo tekstil

TÜRK TEKSTİL REKOR KATILIMLA TEMSİL EDİLECEK


TÜRKİYE’DEN EN BÜYÜK KATILIMIN GERÇEKLEŞTİRİLDİĞİ TEKSTİL FUARINDAN BİRİ OLAN HEİMTEXTİL FRANKFURT 2012’E BU YIL TÜRKİYE’DEN 200 TEKSTİL FİRMASI KATILACAK. FUARI AYRICA 2500’ÜN ÜZERİNDE PROFESYONELİN ZİYARET ETMESİ BEKLENİYOR.

· HEİMTEXTİL FUARI 11-14 OCAK 2012 TARİHLERİ ARASINDA ALMANYA’DA DÜZENLENECEK.

· UTİB BAŞKANI İBRAHİM BURKAY: HEİMTEXTİL FRANKFURT BİZİM İÇİN YAKLAŞIK 20 MİLYAR DOLARLIK AVRUPA EV TEKSTİLİ PAZARININ GİRİŞ KAPISI NİTELİĞİNDEDİR.

İSTANBUL - Messe Frankfurt tarafından organize edilen ve dünyanın en geniş ev tekstili ürün gamını aynı çatı altında birleştiren Heimtextil Frankfurt Uluslararası Ev Tekstili ve Ticari Tekstil Ürünleri Fuarı, bu yıl 11-14 Ocak 2012 tarihleri arasında Almanya’da düzenlenecek. Fuarın İstanbul basın toplantısına Messe Frankfurt Başkan Yardımcısı /Tekstil Fuarları Sorumlusu Olaf Schmidt, Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği Başkanı (UTİB) İbrahim Burkay ve Messe Frankfurt Istanbul Genel Müdür Yardımcısı Tayfun Yardım katıldı.

Heimtextil Frankfurt’un Türkiye’den en büyük katılımın gerçekleştirildiği tekstil fuarlarından biri olduğunu belirten Messe Frankfurt Istanbul Genel Müdür Yardımcısı Tayfun Yardım, geçtiğimiz yıl katılımcı sayısına göre Türkiye’nin 5. Sırada yer aldığını söyledi.

Türkiye’nin, tekstil sektöründe, özellikle son yıllarda dünyanın önemli ülkelerinden biri olma yönünde ilerlediğini belirten Yardım, Türkiye’nin sektördeki ihracat hacmine dikkat çekti. Yardım, "Türk ev tekstili sektörü, her yıl ürünlerini dünyanın dört bir yanına ihraç ediyor. Dünya ev tekstili pazarının önemli oyuncularından biri olan Türkiye için Heimtextil fuarı, Türkiye’nin pazardaki önemi ve hakimiyetini artırmak açısından oldukça büyük önem taşıyor” dedi.

DÜNYA’NIN EN BÜYÜK TEKSTİL FUARI

Heimtextil Frankfurt’un dünyanın en büyük tekstil fuarı olduğunu dikkat çeken Messe Frankfurt Başkan Yardımcısı /Tekstil Fuarları Sorumlusu Olaf Schmidt ise, fuarın her geçen yıl artan katılımcı firma ve ziyaretçi sayısı ile tekstil sektörü için eşsiz bir platform olduğunu anlattı. Schmidt, bu büyümede Türk tekstil sektörünün önemli payı olduğunun altını çizdi.

BURKAY: HEİMTEXTİL FRANKFURT, AVRUPA’YA GİRİŞ KAPISI

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği Başkanı (UTİB) İbrahim Burkay da, Heimtextil Frankfurt’un, Türk ekonomisinin en büyük sektörlerinden olan tekstilin dünya pazarına açılmasındaki önemine değindi. Burkay, şunları söyledi:

"Heimtextil Frankfurt bizim için yaklaşık 20 milyar dolarlık Avrupa ev tekstili pazarının giriş kapısı niteliğindedir. Ev tekstili sektörümüzün 2012 yılındaki 3,5 milyar dolarlık ihracat hedefinin 1,5 milyar doları aşan kısmının bu fuarda oluşacağını tahmin ediyoruz. Dünya’nın en önemli organizasyonlarından birini düzenleyen Messe Frankfurt’un başarılı evsahipliğinin bunda payı büyük. Türkiye her geçen yıl yükselen ihracak hacmiyle, dünyaca takip edilen bir ülke konumuna geldi. Çalışmalarımız önümüdeki yıllarda da artarak sürecek.”

Türkiye’nin 2010 yılında 6,5 milyar dolar ihracat yaptığını anımsatan İbrahim Burkay, 2011 yılında bu rakamın 8 milyar doları aşmasının beklendiğini söyledi.

Burkay, Türkiye’nin Avrupa’da Almanya ve İtalya’nın ardından üçüncü tekstil ihracatçısı ülke olduğunu kaydetti.

DÜNYA’DA TRENDLERİ BELİRLEYEN FUAR

Mobilya kumaşlarından perdeye, nakış tasarımlarından termal baskılara, yastıktan, yatak takımına, duvar kağıdından halıya, mutfaktan banyo tekstili ürünlerine kadar ev tekstilinin her yönünün yansıtıldığı Heimtextil fuarı, her yıl olduğu gibi Dünya’da bir sonraki sezonun trendlerini belirleyecek.

Dünya’nın en büyük ev tekstili fuarı olan Heimtextil 2012’ye; 60 ülkeden 2.600’ün üzerinde katılımcı firma ve 136 ülkeden yaklaşık 73 bin ziyaretçi bekleniyor. Her yıl Türkiye’den çok sayıda firmaya ev sahipliği yapan fuara, bu yıl 200’ e yakın Türk firması katılıyor. Türkiye’den ayrıca 2.500’ü aşkın profesyonelin Heimtextil Frankfurt’u ziyaret etmesi bekleniyor.

Kaynak: UİB

www.perdesaticilari.com

Yorumlar

YorumYap

Lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz.

Girilecek rakam : 935479

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.