davillo tekstil

Zorlu Grubu şirketlerinden Korteks..


Zorlu Grubu’nun şirketlerinden Korteks, polyester ipliğe nano boyutta kaplama yaparak güneş enerjisinden elektrik üreten kumaşlar hazırlayacak. 1 yıl içinde tamamlanması beklenen projeyle bu özel kumaşları yanınızda taşıyarak haberleşmeden ısınmaya kadar her türlü elektronik aracı çalıştırmak da mümkün olacak.

ZORLU Grubu’na bağlı Korteks İplik, polyester ipliğe nano boyutta kaplama yaparak güneş enerjisinden elektrik üreten kumaşlar için harekete geçti. Bursa’da Organize Sanayi Bölgesi’nde üretim yapan Korteks İplik’in Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ali Demir ve Dokuz Eylül Üniversitesi’nden Ayşe Bedeloğlu’yla birlikte yürüttüğü projeyle nano teknoloji kullanılarak güneş enerjisinden elektrik üreten iplik geliştirilecek.

Eylül ayında başlatılan projenin bir yıl sürmesi beklenirken ilk aşamada fotovoltaik malzemenin ipliğe kaplanıp kaplanmayacağı test edilecek. Proje hakkında bilgi veren Korteks Ar- Ge Müdürü Mutlu Sezen, “Organik maddelerle polyester ipliğin üzerini kaplayacağız. Güneş panellerinin yapısını ipliğe uygulayacağız. Proje başarılı olursa ince ve esnek yapıya sahip katlanabilen kumaş paneller üreteceğiz” diye konuştu.

Projenin ilk aşamasında fotovoltaik malzemenin ipliğe kaplanıp kaplanmayacağını deneyeceklerini belirten Sezen şunları söyledi: “Taşınabilir elektronik cihazların elektrik ihtiyacını karşılayabilecek fotovoltaik lif ve tekstiller, yüksek katma değere ve ileri fonksiyonlara sahip, tekstil endüstrisinin ve akıllı tekstil ihracatının gelişmesi için gelecek vaad ediyor. Polyester ipliğin üzerine nano boyutta elektrik üretebilecek organik malzeme kaplayacağız. Güneş enerjisini kullanarak güneş filmlerindeki yapıyı ip yapısında elde etmeye çalışıyoruz.“

Her an katlanıp açılabilecek

Proje gerçekleşirse, fotovoltaik bir liften çeşitli giysi, perde, sırt çantaları gibi her türlü tekstil yapısı elde edilebileceğini aktaran Sezen, “Bu lif alınıp dokunulabilecek yani kumaş elde edilebilecek. Böylece güneş filmlerine göre daha esnek kullanım alanları oluşacak. İnce bir yapıya sahip olan kumaş istenildiği an katlanıp açılabilecek ve güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştürecek”dedi.

Haberleşmede de kullanılabilecek

Projeyle her yerde haberleşme kolaylığı da sağlanacağını kaydeden Mutlu Sezen, “Fotovoltaik tekstil çalışmaları askeri alanda uygulanmaya başlandı. Elektrik kaynaklarından uzak yerlerde çalışmak, yaşamak veya spor gibi aktiviteler sırasında elektrik ihtiyacı olan insanlar yanlarındaki fotovoltaik kumaşla elektriği üretebilecek. Hem elektronik araçların çalışmasında hem ısınma ve soğutmada hem de aydınlatmada kullanılabilecek” dedi. Mutlu Sezen, projenin ilk aşamadaki maliyetinin 137 bin dolar olduğunu sözlerine ekledi.

Vestel de Türk mühendisleriyle insansız hava aracı Karayel’i geliştirdi

ZORLU Grubu’nin amiral şirketi Vestel de kendi teknolojisiyle geliştirdiği insansız hava aracıyla gündeme gelmişti. Vestel’in geliştirdiği ve ‘Karayel’ adı verilen insansız hava aracı Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçları için açılan ihaleyi de kazandı. Vestel İcra Kurulu Başkanı Ömer Yüngül konuyla ilgili yaptığı açıklamada, dünyada özellikle ABD ve İsrail’in etkin olduğu bu sektörde bütünüyle Vestel mühendislerinin geliştirdiği aracın test uçuşlarını tamamlayarak, TSK ihtiyaçları için açılan ihaleye girildiğini belirtmiş ve “2 filoda 2 yer istasyonu ve 8 insansız hava aracı üreteceğiz. Üretimi Ankara’da yapacağız” demişti. Yüngül hedeflerini ise 7-8 yıllık süreçte dünyada ilk 3’te yer almak olarak açıklamıştı. 
Kaynak: vatan

www.perdesatıcıları.com

Yorumlar

YorumYap

Lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz.

Girilecek rakam : 999365

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.