davillo tekstil

Av. Hilal Koyuncu


av.hilalkoyuncu@gmail.com
  Tüm Yazıları & Özgeçmiş

VELAYETİN DEĞİŞTİRİLMESİ DAVASINDA ÇOCUĞUN BEYANI

VELAYETİN DEĞİŞTİRİLMESİ DAVASINDA ÇOCUĞUN BEYANI

Velayet, bir hak olduğu gibi aynı zamanda bir yükümlülüktür. Velayet kamu düzenine ilişkin olduğundan esas alınması gereken husus, çocuğun en yüksek menfaatini ve yararını koruyarak geleceğini güvence altına almaktır.

Bu hususta her ne kadar çocukların yararı ve menfaati için gerekli olan maddi, manevi, sosyal, psikolojik ve ekonomik anlamda donanımlı olmak velayet hakkı için gerekli olsa da yeterli değildir. Velayetin değiştirilmesinde veya boşanma ile birlikte velayet hakkının anne veya babaya verilmesinde hükme esas alınacak en önemli unsur çocuğun beyanıdır. Bununla birlikte müşterek çocuklar birden fazla ise kardeşlerin ayrılmaması adına tüm çocukların velayeti aynı tarafa verilmelidir.

TEMİNAT SENEDİ

Borcu olmadığını iddia eden yan, takip konusu senedin teminat senedi olduğunu ve bu senetten kaynaklı olarak borçlu olmadığını iddia etmektedir. Senedin üzerinde salt “teminat senedidir” yazması yeterli değildir. Davacı yanın bu iddiasını yazılı bir sözleşme ile ayrıca ve açıkça ispatlaması gerekmekte olup; eğer bahse konu senet, teminaten verilen bir senet ise, bunun neyin teminatı olduğunun ayrıca ve açıkça bir sözleşmede yazması gerekmektedir. Senedin arkasında “teminat senedidir, …” yazması gerek yasanın gerekse Yargıtay’ın aradığı açıklık şartını taşımamaktadır. (Yargıtay 12. H.D. 2007/5061 E.,2007/6272 K., Yargıtay 12. H.D. 1998/2346 E.,1998/3140 K.)

SAFİR HUKUK & DANIŞMANLIK
Adres:1.OSB AHİ EVRAN MAH. ASO BULVARI SİNOVA İŞ MERKEZİ KAT: 2 NO: 4/85 SİNCAN/ANKARA
 
Telefon: 0549 625 10 23
www.safiravukatlik.com 

 Okunma Sayısı : 878

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız
E-Posta
Girilecek rakam : 30506
Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.