30 Mart 2015 Pazartesi
Emel BENLİ
Meslek Lisesi Memleket Meselesi
Erdoğan BAYDEMİR
Brillant’tan Süper Bir Katalog Daha: “Art Of Curtain”
Nazım BAYRAM
Değerli PERDESATICILARI dostları,
Kemal ULUSAL
Vinaldi: Sınırları Aşan Marka
Murat TUNCER
Yaraları sarmak üretici ve toptancılara düşer.
Nuri TURGUT
SENİN HEDEFİN NE??
Av.Can ERÖKSÜZ
HAKSIZ REKABET
Üye Girişi
Öne Çıkanlar
Duyurular
Faaliyetler
E-Bülten
Ziyaretçi Sayıları
Online : 6
Bugün : 534
Toplam : 1821778


Haberler
Tekstilde yeni trend semt aralarındaki indirim marketleri
27.07.2008 - 10:48

Tohum Holding’in, hayata geçirdiği Semt Tekstil Marketleri kısa sürede 21’e şubeye ulaştı.

 
Türkiye’de ilk olarak gıda perakendeciliğinde 1995’te BİM ile başlayan indirim marketleri sektörü yeni oyuncularla büyümesine hız kattı. Sektörün yeni oyuncuları ise tekstil ve ev ürünleri sektöründen...
İndirim marketlerinin gıda parekandeciliği alanında kazandığı başarının cazibesine kapılarak harekete geçen yeni oyuncuları arasında BİM’in yaratıcısı Aziz Zapsu’nun kurduğu Tedi ve Evdi, Tohum Holding’in açtığı Semt Tekstil Marketleri var.
Tekstil alanında uygun fiyatlı ürün satışı yapan Tedi kısa sürede 54 şubeye ulaşırken, elektronikten halıya bir evin ihtiyacı olan her türlü ürünün satışının yapıldığı Evdi ise 109 şube ile pazarda yerini aldı.
Kumaş üretimi ve çok katlı mağazacılık sektörlerinde faaliyet gösteren Tohum Holding, 2007’nin eylül ayında hayata geçirdiği Semt Tekstil Marketleri ile atağa geçti. Firmanın hedefi kısa sürede 21’e ulaşan Semt Tekstil Marketleri ile özellikle İstanbul’un her köşesine ulaşmak. "İyi giyin az öde" sloganıyla 9 YTL’ye gömlek 7 YTL’ye tişört satılan Semt Tekstil Marketleri’nin üç yıl içinde 100 şubeli bir dev bir zincir haline getireceklerini belirten Semt Tekstil Marketleri Genel Müdürü Yılmaz Yaman, "Discount market sektöründe farklı kategorilerde yeni oyuncularla hızlı bir büyüme kapıda. Gıda ve giyimin yanı sıra kozmetikte yeni modeller gelecek" dedi.
 
Kriz zamanı büyüme hızlanıyor
Türkiye’de discount marketlerinin öncülüğünü gıda sektöründe BİM’i 1995’te kurarak Aziz Zapsu yaptı. Türkiye’de "toptan fiyatına perakende satış" sloganıyla kurulan BİM marketleri bugün önemli bir pazar payına ulaştı. Daha sonra buradaki hisselerini Topbaş Ailesi’ne satarak ortaklıktan ayrılan Zapsu Ailesi, discount modelini bu defa kozmetik, ev ürünleri ve tekstil sektörüne taşıdı. Zapsu Ailesi’nin kurduğu For You, Evdi ve Tedi gibi değişik sektörlerde faaliyet gösteren discount marketler, Türkiye’de yeni bir alanın kapılarını da açmış oldu. Zapsu Ailesi son olarak kurduğu A101 mağazaları ile gıda sektöründe yeniden sektöre geri dönüş yaptı.
Discount marketler dünyada ve Türkiye’de kriz zamanlarında sağladıkları büyüme ile dikkat çekiyor. Sektörde şu anda yeni oyuncularla birlikte 7 marka bulunuyor. Gıda, tekstil ve ev ürünleri kategorilerinde faaliyet gösteren 8 markanın Türkiye genelinde 3 bin 500’ün üzerinde şubesi bulunuyor.
 
Tedi 54, Evdi 109 şubeye ulaştı
Aziz Zapsu ortağı M. Fatih Saraç ile 2006’da kurduğu ve küçük ev aletleri, ev tekstili, oyuncak, mutfak eşyaları, elektronik ürünlerin satıldığı Evdi markasının 109 şubesi bulunuyor. Zapsu, bu sektördeki diğer yatırımını ise 2007 yılında kurduğu ucuz hazırgiyim mağazası Tedi ile yaptı. Tedi mağazalarında kadın, erkek, bebek, çocuk, spor giyim, iç giyim, aksesuar, kozmetik alanında ucuz tekstil ürünleri satılıyor. Tedi’nin mağaza sayısı ise 54’e ulaştı.
İki markada haftanın belli günlerinde aynı BİM modelinde olduğu gibi spot ürün satışları yapılıyor. Bu ürünler gazetelere haftada birgün gazetelere reklamlarla tanıtılıyor. Zapsu’nun perakende sektöründeki son yatırımı ise gıda perakendeciliğinde oldu. Zapsu Ailesi A101 markası ile şimdiden mağaza sayısını 110’un üzerine çıkardı.
 
Her semte bir şube açacak
Tohum Holding’in açtığı Semt Tekstil Marketleri tekstil ağırlıklı ürün satışı ile Türkiye’de discount marketçilikte bir ilke imza attı.
Tedi ile aynı dönemde faaliyete geçen Semt Tekstil Marketleri’nin şu anda İstanbul genelinde 21 şubesi bulunuyor. "Her semtte bir şube" stratejisi ile hareket eden firmanın İstanbul’dan sonra Anadolu’ya da açılmayı planlıyor. Üç yılda 100 şubeye açma hedeflerinin olduğunu belirten Yılmaz Yaman, "Semt Marketleri’nin kurma çalışmalarına 2006’da başladık. Yurtdışındaki örnekleri inceledik. BİM gibi oldukça yaygın, daha basit tarzlarda ve en çok satılan temel ürünler baz alınarak planlanmış bir sistem kurmak istedik. Her ay yeni mağaza açıyoruz. 2008’i 30 mağaza ile kapatmayı hedefliyoruz" dedi.
Dünyada discount marketçiliğin hard ve soft diye ikiye ayrıldığını belirten Yaman, Semt Tekstil Marketleri’nin soft olarak konumlandırdıklarını söyledi. Yaman, Almanya’da bize yakın bir modeli uygulayan KİK’in mağazasına gidip incelemelerde bulunduklarını belirterek şu açıklamayı yaptı: "Burada ürünler pazardaki gibi yığılmış bir şekildeydi. Bu mağazalarda bir tane deneme odası, iki adet de personel vardır. Bu görüntüyü içimize sindiremedik. Çünkü bu sistem Türk tüketicisine yakın bir tarz değil. Bu nedenle soft distcount modelini tekstilde uygulamaya karar verdik. Bazı mağazalarımıza 6 deneme odası koyduk."
 

Şube sayısında
lider BİM
Firma
Mağaza
sayısı
BİM
2057
Dia
574
Şok
543
For You
206
A101
110
Evdi
109
Tedi
54
Semt
21

 
Kriz discount’a büyüme fırsatı yaratıyor
Türkiye’de discount marketleri konusunda Zapsu Ailesi’nin öncü olduğunu belirten RMS Danışmanlık’ın ortaklarından Murat Şahin, "Türkiye’de bu trendi gördüler ve başarılı oldular. Türkiye’de ilk olarak BİM ile başlayan bu süreç bugün değişik sektörlerde de devam ediyor. Firmaların büyümeleri Türkiye’deki ekonomik koşullarla da çok alakalı. Kriz dönemleri discount için önemli. Krizin indirim marketleri açısından yarattığı diğer bir fırsat ise private label denilen süpermarket markaları. Çünkü indirim süpermarketlerinin en büyük silahi kendi markalarıdır. Bunu oluşturmanın yolu da önemli bir büyüklüğe ulaşmak. İndirim marketleri tüm bunları fırsat olarak kullandılar. Bu pazarda hala çok ciddi büyüme fırsatı var" dedi.
Kaynak: Referans Gazetesi. Sevgi Sayar Başaran’ın -haberi.

Bu haberi : 1152 kişi okudu.
Bookmark and Share Arkadaşına Gönder  Yazdır
İsminiz *
Başlık *
Yorumunuz *

 


harf daha yazabilirsiniz.
Onay Kodu:
Onay Kodu Doğrulama *
  

   
Ana Sayfa   |  Haberler   |  Videolar   |  Seri İlanlar   |  Firma Ara   |  Alım Talebi   |  Satım Talebi   |  Firmanızı Ekleyiniz   |  Ziyaretçi Defteri   |  Bunları Biliyormusunuz   |  İletişim
Perdeciler - Perde Satıcıları- Perde Satanlar
Genel Koordinatör: Aydın BENLİ     GSM: +90 533. 394 69 27  E-Posta: perde@perdesaticilari.com
© 2010 - www.perdesaticilari.com Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Herhangi Bir İçerik (
Resim, haber, video...) Kullanımı Neticesinde Yasal İşlem Uygulanacaktır.