Bülent KEMALOĞLU


bulentkemaloglu@gmail.com
  Özgeçmişi
  Tüm Yazıları

REKABET VE PİYASA KÜLTÜRÜ

İktisadın en önemli isimlerinden kabul edilen Adam Smith, Piyasada ve Ekonomide dışarıdan müdahalelerin doğru olmadığını, çünkü, bunun ekonominin kendi doğal düzenini bozacağını savunur.

            Bu yazımı piyasa konusuna ayırmaya karar verirken, üzerine binlerce yazı yazılmış, konuşulmuş, konuşulacak bir alanın tek bir ifadesinin olamayacağının da farkındayım. Ama yine de kendi sektörümüz ve ülkemiz özelinde gerçekte ne gördüğümüzü sizinle paylaşmak isterim.

            Ticarette oluşan veya oluşturulan koşulların, sonuçta bir kazanç amacıyla örtüşmesi gerçeği, çoğu zaman Ülkemizde doğru ticaret felsefesini yıpratmakta, sürekli tamir gerektiren boşluklar yaratmaktadır.

            Genel kanaate göre öncelikle bütün ticari faaliyetlerde esasın dürüstlük olması ve  yelpazenin bu ana gövde üzerinde kalması gereklidir, Fakat bu realitenin sürekli güçlü,büyük hacimli üretim veya satış yapanın insafına bırakılmaması piyasa istikrarı için bana göre olmazsa olmaz bir gerçektir.

            Nihayetinde bu konuda ki eksiklikler, manipülasyonlar  ve yanlış yönlendirmeler özellikle Devlet olmak üzere bir çok sivil kurum ve kuruluşu büyük alanda ve sürekli bu sistemi denetlemek zorunda bırakmaktadır.

            Tabi ki bu alanda ki görev muhakkak ki devletin yetki kapsamındadır  ama, ülke enerjimizin büyük çoğunluğunu, ekonominin ana kurallarını hiçe sayan veya yanlış yorumlayanlar ile bunları düzeltme çabasında olan kurumlar arasında harcanması çok düşündürücüdür.

            Sektörümüzde  doğru bir piyasa kültürünün oluşmadığı, değer ve fiyat arasındaki dengesizliğin kontrol edilmediği sıklıkla ve büyük çoğunlukla dile getirilen bir konudur maalesef.

            Kanaatim ve temennim şudur ki; Ev tekstil Sektörünün çatı kuruluşlarının bu konulardaki emeğini yadsımadan, yine bizzat faaliyetin içinde kalan işletme ve işletmecilerin gelecek için anlık faydacı hislerden uzaklaşması, çağdaş ve modern ticareti hakim kılacak davranış ve tutumda olmalarını dilerim,

 

                                                                                                          Saygılarımla.


 Okunma Sayısı : 1334

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız
E-Posta
Girilecek rakam : 798778
Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.