Bülent KEMALOĞLU


bulentkemaloglu@gmail.com
  Özgeçmişi
  Tüm Yazıları

TİCARET ve ERDEM….

TİCARET ve  ERDEM…. 
Okuduğunuz kitaplar, izlediğiniz filmler, katıldığınızı toplantılar, gezdiğiniz yerler, dinlediğiniz müzikler ve diğer yaşam deneyimlerinizin dışında bir adı vardır ticaretin... Hepsinden aldıklarınızla harmanlayıp bir dil yaratmaya çalıştığınız bir sahadır ticaret. Sadece sermaye gücünün varlığı ile ifade edilemeyecek kadar derin; ama ekonomik gerçeklikten de uzaklaşmayacak kadar da keskin … 
Aslolan şeyin insan olduğunu hiç unutmadan yürütülen faaliyet, hayata sadece anlam katıyor, bu gerçeklikten uzaklaştığınız anda yaptığınız şey aslında ticaret değildir; mekanikleşen bir sistemdir. 
Böyle bir girişi gerekli görmemdeki husus, bu çağın insanında gittikçe belirginleşen sürekli başarı isteği ve hikayeleri, bunun altında yatan uzun yolculukları merak eden veya o zahmetli yolu göze alabilen ise maalesef oldukça az.  
Hiçbir başarının tesadüfü olmadığı sözünü referans alırken, ticarette mutlak gerçeğin, alım-satım arasındaki o uzun banda hayatın bütün unsurlarını sıkıştırmak yeteneği olduğunu yadsımamaktır. 
O aralıkta emek, sevgi, güleryüz, neşe, hüzün, ortak keder, ortak sevinç, katma değer ve en önemlisi sürdürülebilir hayat kalitesi olmalı. Evet ticareti yaparsınız, ama ticari faaliyeti, sadece kitaplara göre  veya geleneksel kurallar ile yapamazsınız.  İşte sultanhamam bize bunu öğretti-öğretiyor da ve belki öğretecek de...  
İzninizle bu ilk yazımızı kısa tutayım, ama eğer ki bir mesaj gerekiyorsa bence bu mesajı  ünlü düşünür Montesquieu'den verelim "Nerede yumuşak huylu insanlar varsa orada ticaret vardır; nerede ticaret varsa orada insanlar yumuşak huyludurlar".. 
09,07,2016 istanbul..

 

Bülent Kemaloğlu 


 Okunma Sayısı : 1036

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız
E-Posta
Girilecek rakam : 697048
Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.